تبلیغات
شکارپرنده درشهرستان میانه - مكانیسم سلاحهای نیمه اتوماتیك
 
شکارپرنده درشهرستان میانه
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 :: نویسنده : حسین شاه محمدی

اولین مکانیزم به معرفیش می پردازیم مکانیزم مسلح شدن به روش نیروی اینرسی در سلاحهای شرکت بنلی است و بعد از آن دیگر مكانیزم بکار رفته را  معرفی می کنیم.

دراین نوع سلاحها عمل مسلح شدن وتغذیه تفنگ با فشارمستقیم گازباروت به سرگلنگدن صورت می گیرد.باشلیك اولین فشنگ كه بصورت دستی تغذیه ودرجان لوله قرارمی گیرد دراثرنیروی عكس العمل حاصل ازشلیك، ته فشنگ به سرگلنگدن فشارواردنموده وآن رابه سمت عقب می راندوفنرارتجاعی گلنگدن جمع شده وباعث برگشت آن به سمت جلومی شود.پوكه درانتهای مسیربابرخوردبه زائده پوكه پران ازناخن پوكه كش خارج و به بیرون پراتاب وگلنگدن بانیروی فنرارتجاعی به سمت جلوحركت ودرمسیرخودفشنگ جدیدراكه ازخزانه درمسیرآن قراگرفته وارد جان لوله می نمایدوگلنگدن قفل می شود.گلنگدردرزمان پس رفت چخماق سلاح رابه عقب برده وآماده ضربت زدن به سوزن می كند .تقریبا تمامی سلاحهای ساچمه زنی نیمه اتوماتیك بااین مكانیزم عمل می كنندولی فرق عمده دربازشدن قفل گلنگدن است.همانطوركه می دانیددرسلاحهای اتوماتیك (درهرشلیك نیازبه فشارماشه ندارندورگبارشلیك می كنند)ونیمه اتوماتیك(درهرشلیك بایدبه ماشه فشارواردنمود)گلنگدن بعدازقراردادن فشنگ درجان لوله بایستی قفل شود(قفل تاخیری)تادرهنگام شلیك قبل ازخروج مرمی یا ساچمه ها گلنگدربازنشودوگازباروت خارج نگردكه به آن قفل تاخیری گفته می شود.
همانطور که اکثر دوستان می دانند درسلاحهای نیمه اتومات  چند نوع مکانیزم برای بازشدن قفل تاخیری وجود دارد كه هركدام مزایا ومعایبی دارند.
الف- استفاده از نیرو اینرسی (فشارمستقیم گازباروت)
ب - استفاده از نیرو گاز یا گاز اکشن (فشارغیرمستقیم گازباروت)

الف- تو این مکانیزم هیچ گونه گازی وارد سیستم برای مسلح کردن سلاح نمیشود سرگلنگدربه صورت چرخشی درمقرآن قفل می شودكه بافشارنیروی حاصل ازشلیك سرآن چرخیده وقفل تاخیری آزادمی شودواین تاخیرزمان فرصت لازم رابه خروج ساچمه ازلوله رامی دهددراین مكانیزم نیازی به کنترل گاز باروت برای مسلح کردن گلنگدن سلاح نیست و بدون هیچ گونه نگرانی می توان فشنگهایی با شارژ بالا با در نظر گرفتن طول خزانه استفاده کردیکی دیگر از مزیت های این سیستم ساده بودن این مکانیزم هست که شامل سه قسمت اصلی میشه :
1-بدنه گلنگدن
2- فنر جذب نیرو اینرسی
3-سر گلنگدن که دارای حرکت دورانی هست

یکی از ویژگی ها دیگر این مکانیزم ذرات باورت و دود و پلاستیک له شده ود یا ....تو سیستم وارد نشده و فقط تو لوله میونه و از لحاظ پاک کردن سلاح وقت کم می بره و نسبت به گاز اکشن ها خیلی تمیزتر هست .
به دلیل کم بودن قطعات دراین سیستم گلنگدن وزن کمتری نسبت به گلنگدن گاز اکشن دارد.

از این مکانیزم کارخانه ها بنلی و فرانچی و استوگر و مارکوچی ...استفاده می کنند که مالک همه انها در حال حاضر شرکت برتا هست .


یکی دیگر ازاین نوع مکانیزیم ،اینرسی Long recoil operatioاست.

طراح این مکانیزیم کسی نیست جز جان موز برونینگ ( دامت افاضاتو )

تو این مدل از مکانیزیم موقعه شلیک لوله و گلنگدن باهم در فریم یا گپ اسلحه به سمت عقب حركت می کندوقفل گلنگدن بازمی شود. حرکت به عقب لوله به صورت کامل نیست و به اندازه یک دوم کورس حرکتی گلنگدن لوله حرکت می کند و بعد از آن گلنگدن به طور کامل در عقب می ایسته ولوله توسط فنر به جای خودش برمی گرده و پوکه توسط ناخن گلنگدن خارج شده
این مکانیزم تو مدل های
Remington (11-48), Savage (755, 775) and Franchi (AL-48) models
بكارگرفته شده


ب - گاز اکشن ها یا (Gas-operation )
تو این مکانیزیم از سلاح های نیمه اتومات نیروی لازم جهت عملکرد از گاز باروت ایجاد میشه و عملکرد این سیستم به این صورت هست که وقتی ماشه کشیده میشه باروت میسوزه وگاز باروت پشت ود از سوراخ های داخل لوله كه درنزدیك سرلوله تعبیه شده وارد سیستم شده وپیستون ومتعلقات پشت آن قفل گلنگدن را باز می كند و بعد حرکت گلنگدن شروع میشه ....
تو این مکانیزیم ها عقب نشینی لوله رو نداریم و لوله در جای خود قرار گرفته از معایب این نوع نیمه اتوماتها می توان به نیازبه تمیز کاری بیشتر و همچنین محدودیت در استفاده از فشنگ های لود بالا ( البته با توجه به طول خزانه ) اشاره کرد.
این مکانیزم در اکثر نیمه اتوماتها بکار میره و هر شرکتی تغییراتی در هر کدوم ازاجزاء ایجاد میکنند، البته این تغییرات مربوط به آماده سازی برای فشنگ هایی با لود بالا و همچنین پایین آوردن لگد و ...می باشد.
معایب سلاحهای ساچمه زنی نیمه اتوماتیك:

1- کسانی که از فشنگ های دست پر استفاده می کنند یکی از دغدغه هاشون استفاده از فشنگ ها دست پر هست كه سازگاری چندانی بااین سلاحها ندارند.
2- به دلیل طول زیاد کپ سلاح ،استفاده از لوله هایی با طول زیاد باعث کاهش مانور در تیراندازی ها سریع میشود.
3- نیاز بیشتری به تمیزی کاری نسبت به نوع دیگری از تفنگ های شکاری از قبیل دو لول ها .. دارند.
4- نسبت به نوع دیگر ساچمه زن ها باید به خطرات بیشتر اون توجه کرد .

5- باهرفشنگی سازگارنیستندومخصوصا درسلاحهای ساخت كارخانجات غیر معتبرمثل تركیه گیرزیادی دارندودرموقعیتهای ضروری شكارچی رادست خالی می گذارند.

از مزایا ی سلاح های نیمه اتوماتیك:

1-      استفاده از لوله با طول ها مختلف و همچنین لوله ها خان دار برای شلیک زابوت و اسلاگ ..
2-تعویض راحت لوله در موارد که آسیب ببینه.

2-      شلیك تعدادبیشتری فشنگ .

نگهداری وروغن كاری این نوع سلاحها:

 از اسپری WD-40 یا نوع بهترش جهت روغن كاری استفاده شود. قسمتهای چوبی رو مخصوصا داخلش رو که فاقدرنگ و جلا هستند مطلقا روغن کاری نکنید که باعث پوسیدگی می شه پیستون یا همان لوله سفید رو روغن کاری کنید و با دستمال خشک بعد از روغن کاری اضافات چربی رو پاك كنید.در داخل لوله یادتان باشد یک یا دو سوراخ ریز هست که باعث عبور گاز و فشار به پیستون (همون قطعه اورینگ دار که 4-3 سانت طولشه و خشاب داخل اون فرو میره) میشود. محل پشت آن رینگ هست که دور لوله خشاب میفته و زیر بچه قنداق هست این سوراخ ها رو با یه سیم مفتولی نازک تمیز کنید اگه بسته بشن عمل عقب نشینی گلنگدر انجام نمی شود. قطعات متحرک رو با اسپری روغن کاری کنید و اگرامكان دسترس برای دستمال کشیدن نبود از فشار باد مثل تعوض روغنی ها استفاده کنید تا روغن اضافه تو سلاح نماند. داخل لوله هم از روغن خیس نباشد، باروت نسوخته به آن می چسبد و شلیک های اولیه بعد از هر روغن کاری و خیس بودن لوله به دلیل نسوختن کامل باروت ضعیف می شود و ممکنه اون سوراخ های ریز هم گرفته بشن

گیر کردن دراین نوع سلاحها دلایل زیادی میتواند داشته باشد:
جهت عیب یابی یك پوکه شلیک شده را با گلنگدن جا بده (باد گیری نشده باشه) و با دست گلنگدن را آروم بکشید و ببینید در چه مرحله ای از کار فرایند خروج پوکه با مشکل مواجه میشود؟ ناخن پوکه رو بیرون می کشد؟ پوکه پران درست عمل میکند؟ صفحه خوراک دهنده درست کار می کند؟ ضربه ندیده؟ آیا اگر فقط یه فشنگ تو خزانه باشه و خشاب خالی باشه پوکه بیرون پرتاب می شود؟ اگه این جوری باشد پس خوراک دهی فشنگ بعدی مشکل داره سعی کنید با فشنگ های خارجی هم آزمایش کنید شاید پوکه های ایرانی زیاد باد می کنند.فشنگهای بقچه ای اغلب درسلاحهای تركیه ازسرمقوایی بدترعمل می كند.
خزانه و لوله رو هم با فرچه گردگیری پلاستیکی تمیز کن فشنگ های 24 گرمی شارژ پایین هم امکان داره نیروی پس زنی کافی ایجاد نکنند.
یه سری فشنگ هایی هم هستند که ظاهر 70
mm دارند ولی شارژ آنها مگنومه یعنی 38 گرم سرب و باروت بیشتری دارند كه این نوع فشنگهاهم می تواندباعث گیرشود.

سیلندر گازدرمكانیسم آزادشدن قفل بافشارغیرمستقیم گازباروت

سیلندر گازدرمكانیسم آزادشدن قفل بافشارغیرمستقیم گازباروت

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 21 تیر 1393 19:50
درود بر جناب شاه محمدی عزیز ...
به رسم ادب لازم شد كه خدمت برسم و بازدیدتونو پس بدم ...
تبریك می گم وب زیبا و پرمحتوایی دارین ...
ممنون از اطلاعات مفیدی كه در قالب مقالات ارائه دادین ...
بنده و امثال بنده باید محضر اساتید بزرگواری مثل شما زانو زده و از تجربیات ارزشمند سالیان دراز طبیعت گردی و شكار شما بهره ببریم ...
برقرار و سلامت باشید انشاءالله ...
یاحق ...
شنبه 13 اردیبهشت 1393 20:30
باسلام
خیلی جالب بود واقعا استفاده بردیم
ممنون از این مطالب خوب و کاربردی شما
امیدوارم که همیشه فعال باشین تا وجود شما استفاده ببریم.
یا حق...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب