تبلیغات

استاندارد های رایج طولی در سلاح های ساچمه زنی:

طول لوله های ساچمه زنی به طور استاندارد بر طبق واحد اینچی به طول های 24.26.28.30.32.34

تقسیم بندی می شوند و در واحد متریک هم 61.66.71.75.81.86 تقسیم بندی میشه.

البته این تقسیم بندی از طرف شرکت های سازنده عرضه میشه و هر کشوری برای خودش بر طبق

قانون حداقل و حداکثر طول لوله رو داره.، برای مثال تو ترکیه حداق طول 50 سانتی متر ودر ایران

حداقل طول لوله نباید از 60 سانتی متر کم تر باشه معمولا تو شکار هر کدوم برای خودشون مزایا و معایبی دارند؛ مثلا لوله های کوتاه راحتی حرکت و برای حرکت های سریع و برای شکارهای پرنده های خشکی بیشتر مورد استفاده قرار میگیره و همچنین برای تیراندازی اسکییت یا اسپورتینگ کلی استفاده میشه ،

و از معایب لوله های کوتاه پرش سر لوله هم میشه اشاره کرد و همچنین بعضی مواقع باروت به طور کامل در طول لوله نمی سوزه البته این اتفاق بیشتر تو زمستان اتفاق می افته و لوله های بلند هم برای شکار پرنده آبزی دور پرواز و همچنین در تیراندازی تراپ بیشتر مورد توجه قرار می گیره ولی سرعت عمل مثل لوله های کوتاه رو نمی تواند با این لوله ها داشت.

طول لوله در شکار پرنده خشک زی یا اسکیت معمولا71سانتیمترانتخاب می شود و در تراپ یا شکار پرنده آبزی 76 یا 81 یا بیشتر انتخاب میشه.

انواع لوله خاندار و ساده:

بعد از طول لوله به انواع لول های ساچمه زنی باید توجه کرد

لوله های ساچمه زنی به دو دسته تقسیم می شوند:

لوله های بدون خان که برای شلیک ساچمه استفاده میشه و در انواع سلاح های شکاری اکثرا می بینید.

لوله های خان دار مخصوص شلیک اسلاگ یا زابوت میباشد.

قسمت های مختلف لوله:

: (breech) خزانه

یکی از اجزای هر لوله تفنگ ساچمه زنی خزانه یا جای فشنگ هست شاید خیلی ها اطلاعات در موارد انواع خزانه لوله

های ساچمه زنی نداشته باشند.

لوله های سلاح های ساجمه زنی ازسه قسمت خزانه و لوله و تسمه یا ریب تشکیل شده .

خزانه در لوله های نیمه اتومات ها اکثرا داری شکل یکسانی هستند و با توجه به قسمت های قفل شدن در کپ سلاح و قرار گیری سر گلنگدن با یکدیگر فرق دارند. اما در مورد ساچمه زن هادیگر این خزانه ها متفاوت هست و این تفاوت در دو لول های بغل هم بیشتر مشهود هست البته توضیح این مورد بیشتر برای کسب آگاهی در مورد لوله ها هست. این بخش از لوله که بیشترین فشار بهش وارد میشه و محل قرار گیری قفل یا لیم های (زبانه) هست و به همین خاطر از ضخامت بیشتری برخوردار هست.

از لحاظ ابعادی طول خزانه براساس طول فشنگ معرفی می شود و در طول های 70 و 76و86میلی متر و به واحد اینچ ( 2.6 و 3 و 3.5 اینچ )ساخته میشه البته باید توجه دوستان به این موضوع هم جلب کنم که در خزانه های با طول 70 نمیشه فشنگ 76 میلیمتری استفاده کرد و این موضوع در مورد طول های 76 میلی متری میشه از فشنگ های معمولی یا مگنوم هم استفاده کرد. در واقع با توجه به طول خزانه ما می توانیم از فشنگ های قوی و مگنوم یا سوپر مگنوم استفاده کنیم البته در ایران تفنگ با طول خزانه 3.5 اینچ خیلی کمتر موجود هست .

خزانه یک تکه یا یک پارچه:

این نوع از خزانه ها همانطور که از اسمش مشخص هست یک تکه هست و لوله ها ازیك لوله یك پارچه تراش داده شده وخزانه توسط تراش ازداخل ایجادشده است.این نوع لوله هابه علت تكنولو‍‍ژی ساخت قیمت بالایی  داشته درسلاحهای گران قیمت دیده می شود.

خزانه جدا ازلوله:

 روش های اتصال لوله به خزانه می تواند متفاوت باشد مثلا یكی ازروشها قرار گیری لوله در داخل خزانه با لحیم کاری یا پرکردن با لحیم هست که از همین روش در اتصال لوله های دو لول بغل نخجیر استفاده شده.

روش دیگه اتصال لوله به خزانهباایجاد روزه و پیج می باشدكهلوله در داخل خزانه پیچیده میشود و در انتهای هم در محل جدایش لوله و خزانه لحیم کاری میشوددراین روش نیزدربرخی سلاحها لوله تاانتهاویانزدیك به انتهادرداخل خزانه قرارمی گیردودربرخی فقط حدودیك سانتیمتر،كه روش اولی محكمتروامكان خارج شدن آن دراثرتیراندارزی تقریبا صفرمی باشد.

روش سوم اتصال لوله به خزانه استفاده از جوش هست.

هر کدوم از این روشهای مزایا و معایب خودش رو داره مثلا در روش لحیم کاری سرعت کار بالا ولی امکان باز

شدن لوله از خزانه وجود داره که اتفاقا تفنگ دو لول نخجیر یکی از دوستان بنده هم این اتفاق برایش افتاد ...

چوک:

چوک عبارت است از بخشی از سر لوله تفنگ که قطر داخلی آن کمتر از قطر لوله اصلی است. نقش چوک عبارت است از تعیین میزان پراکنش ساچمه ها. هرقدر چوک یک لوله گشادتر باشد، ساچمه ها دارای پراکنش بیشتر و هرقدر چوک تنگتر باشد پراکنش ساچمه ها کمتر خواهد بود. بدین ترتیب برای هدف قرار دادن اهدافی که نزدیکتر هستند از چوک گشادتر و برای هدف قرار دادن اهدافی که دورتر هستند از چوک تنگتر استفاده می شود.  برخی از تفنگها دارای چوک متحرک بوده و چوک برخی از تفنگها ثابت هستنددرچوكهای متغییر لوله های کوچکی وجود دارند که به سر لوله وصل می شوند و امکان تعویض آنها وجود دارد.

ودربرخی سلاحهاقطعه ای به سر لوله وصل شده و دارای پیچ تنظیم است و با تنظیم پیچ می توان لوله را تنگتر و یا   گشادترکرد .همانطور که گفته شد چوکهای مختلفی از نظر اندازه وجود دارد. کشورهای مختلف از استانداردهای مختلفی برای نامگذاری یا علامت گذاری چوکها استفاده می کنند. در جدول زیر نامگذاری چوکها و اندازه آنها نسبت به قطرداخلی لوله تفنگ بیان شده است.که مابین سیلندر فول چوك قرارمیگیرد. معمولا تفنگهای دولول با چوک ثابت، دارای دو نوع چوک مختلف هستند. بدین ترتیب می توان برای اهداف در فواصل مختلف یکی از چوکها را که مناسبتر است انتخاب کرد و آن لوله را شلیک کرد. بطور کلی از آنجاکه معمولا اهداف متحرک از تیرانداز دور می شوند لذا معمولا شلیک یکم با چوک گشادتر و شلیک بعدی با چوک تنگتر صورت می گیرد.

شایان ذکر است برای اینکه بتوان وضعیت چوک یک تفنگ از نظر میزان پراکنش ساچمه را مورد بررسی قرار داد، از استاندارد مشخصی استفاده می شود. به عبارت دیگر مسافت شلیک از هدف را 40 یارد (حدود 36 متر) و قطر دایره هدف را 30 اینچ (حدود 76 سانتیمتر) در نظر می گیرند. بنابراین اگر بخواهیم رفتار چوک تفنگ خودمان را بررسی کنیم و آن را با ارقامی که منتشر می شود مقایسه کنیم، لازم است این شرایط را رعایت کنیم یعنی از فاصله 40 یاردی به صفحه کاغذی یا پلاستیکی شلیک کنیم و تعداد ساچمه ها را در دایره ای به قطر 76 سانتیمتر می شمارندوبااستفاده ازجدول مربوطه می توان چوك را مشخص نمود.