تبلیغات

معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان(

اسلحه ساخت کارخانه ی سیفسان ترکیه است واین کارخانه هم همانند کارخانه های آکار و یلدیز و دوعقاب و آتا و......میباشد،البته این کارخانه چندان معروف نیست ولی اصولا اسلحه های ترک همگی تحت لیسانس کشورهای دیگر هستند وبیشتر نیروی انسانی توسط ترکیه تامین میشود.
همانطور که از نقوش گپ سلاح پیداست این سلاح ویژه ی شکار ساخته شده و بیشتر رویکرد اسلحه هانتینگ است تا تراپینگ

 

 

 

 

 

 

 

معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر2)

سلاح شكاری ساچمه زنی نخجیر 2 حدود دو سال بعد از تولید تک لول در ایران ساخته شد یعنی سال 77 . از روی مدل فرانسه کپی شد اما با تغییرات. این سلاح در اوایل خیلی سنگین بود. ضخامت لوله ها بقدری بود که وزن کل سلاح در حدود 640/3 گرم بود. اکثر تیراندازان و شکارچیان از وزن زیاد این سلاح ناراضی بودند. حساب بکنید وزن سلاح برای یک شکارچی بعد از خسته شدن بر اثر طی مسافتی طولانی در دشت و محل شکارگاه چقدر زیاد می شود.
بچه قنداق ها لقی داشتند. بدین ترتیب که بر اثر تیراندازی و لگدی که حاصل از انفجار باروت است قفل بچه قنداق از محل خود رها شده و از بدنه جدا می شد.
عیب دیگر سلاح مخزن دوتیکه آن بود. در بعضی از سلاحها مشاهده شد که لوله از ابتدای مخزن شروع نشده و حدود یک سانت بعد از اول مخزن قرار گرفته است. این سبب می شد که بعد از شلیک مثلا یک سهمیه فشنگ ، فاصله بین دو قطعه زیاد شده و پوکه باد می کرد و از مخزن به سختی بیرون می آمد.
در بعضی از سلاح ها البته بطور اندک مشاهده گردید که اندازه قرار گیری زه فشنگ در مخزن یکسان نیست و فشنگ مقداری پایین تر از لبه مخزن قرار می گیرد.
معمولا ضعیف بودن فنر سوزن ها و نیز پایین بودن کیفیت زاجکاری لوله موجب نارضایتی شکارچیان می شد.
گاهی اوقات بر اثر نامناسب بودن زاویه قفل لوله و نیز درگیر نبودن مناسب قطعات جلویی قفل ، لقی طرفین و یا لقی جلو قفل لوله پیش می آمد. در این حالت بدلیل آنکه بعد از تیراندازی قفل سلاح باز شده ممکن است خطراتی برای تیرانداز در پی داشته باشد.
البته تا آنجایی که من اطلاع دارم بیشتر این موارد حل شده است. کارخانه تولید کننده در چند سال اخیر در بحث کنترل کیفی و بهبود مستمر کیفیت محصولات خود گام های بلندی برداشته است.
از لحاظ نداشتن قفل لوله مناسب و كارآمد دارای نقیصه بود. خیلی از كاربران كه قبلا سلاح های اروپایی داشتند نمی توانستند كه این سلاح را به راحتی بغل كرده و تیراندازی كنند.
بسیاری از ایشان می گفتند كه چرا اهرم قفل لوله در وسط قرار نگرفته است. ضامن سلاح اتومات نبوده و یا پوكه پران نیست.
كارخانه تولیدی برای خرسند سازی و تغییر در ظاهر سلاح ، در مدت كوتاهی اقدام به آبكاری ماشه ها ، محافظ ماشه و كپ نمود. سلاح دولول ماشه طلا كه در ذهن بعضی از تیراندازان ، نمونه یك سلاح جدید و مثبت بود ، همچنین كرمكاری نمودن كپ سلاح كه باعث شد جلوه ای خاص به سلاح دهد. اما این اقدامات كافی به نظر نمی رسید.
همانند سلاح تك لول ، قطعات چوبی این سلاح هم لاك الكل كاری می شود كه بدلیل استفاده مشتریان در شرایط آب و هوایی مرطوب و شرجی ، زود خراب شده و از دست می رود. زاج آن بدلیل پرداخت نامناسب سطح لوله دارای كیفیت خوب نیست. بدلیل خوب پرچ نكردن محرك پوكه كش كه بر روی بچه قنداق نصب شده است ، پین این قطعه افتاده و عملا سلاح فاقد عمل اخراج پوكه از جان لوله می شود. خلاصی ماشه ها استاندارد نیست و گاها بعضی از ماشه ها فشار بیشتری برای كشیده شدن احتیاج دارند. همچنین كارخانه تولیدی باید در خصوص بالا بردن كیفیت چخماق سوزن ها و اصلاح اندازه و شكل آنها اقدامات بهبود كیفی را انجام نماید.
جا سازی قنداق بهتر از قبل شده اما جای كار دارد. هنوز هم در قسمتهای تلاقی قنداق با كپ دارای اندازه برابر نبوده و گاها به دست گیر می كند.
كلمه نخجیر در ادبیات فارسی به معنی شكارگاه است. در حدود 10 تا 15 سال گذشته ایران با تولید تك لول ، دولول بغل هم ، گلوله زن با كالیبر های 57*8 ، 270 ، 308 و 06/30 اقدام به تولید سلاح شكاری نمود و متاسفانه هیچ توجهی به برند و نام محصول و وی‍ژگی هر كدام نكرد. این باعث شد اگر در مثلا نخجیر 2 ، تغییراتی انجام می شد با كمترین آگاه سازی مشتریان مواجهه شده و با تركیب كلمات بعدی در نام نخجیر تكمیل می شد.
البته همانطور كه گفتم این قضیه در مدتی پیش كمی اصلاح شد. نام محصولات شكاری ایران ، نخجیر نام گرفت و در زیر گروه آن ، محصولات تولیدی با كدهای مشخص شده جای گرفته است.
-
همانطور كه دوستمان گفته ، سلاح كمی از ناحیه لوله سنگین است و شاید سبب خستگی شكارچی شود اما حسن های آن استفاده از فولاد خوب و استاندارد و امكان زدن فشنگ قوی و یا دست ساز ( پر شده برابر اصول ) می باشد. این لوله باید دارای زاج خوب باشد. توسط یك تعمیركار مجرب و حرفه ای می توان یك پرداخت كاری مناسب انجام داده و بعد زاج گرم نمود.
-
می توان بچه قنداق فلزی را مقداری پرداخت و سطوح را صادف و لبه ها را یكنواخت نمود. همچنین بچه قنداق چوبی كه معمولا مقداری چاق تر از حد متعارف بوده و یا دارای لبه های زده دار می باشد را توسط استاد قنداق ساز اصلاح و تعویض نمود.
-
استادكارانی در زمینه پوشش كرم قطعات شكاری هستند كه می توانند مثلا اهرم قفل لوله ، كفی كپ و غیره را كرمكاری خوب داده و جلوه دیگری به كپ دهند.
-
قنداق هم دیگر جای بحث ندارد. همانطور كه در عكس مشخص است می توان با تغییراتی در ناحیه قبضه ، كفی قنداق ، آج های آن و محل اتصال دنباله های كپ به قنداق ، كلی ظاهر آن را عوض نمود.
-
یادم نره كه بگم معمولا پیچها هم باید عوض شود. این پیچها یا آبكاری نشده اند یا جنس آنها مناسب نیست از این رو با یكی دو بار باز و بست كردن ، رزوه های آن خراب شده و نیز لبه های سر پیچ دو پهن می شود.
-
درباره مسایلی مانند فنر سوزن داخلی هم مطالب روشن است.

برگرفته ازسایت

http://www.iran-airrifle.com