تبلیغات
شکارپرنده درشهرستان میانه - تأثیر باد در تیراندازی با تفنگ های ساچمه ای
 
شکارپرنده درشهرستان میانه

تأثیر باد در تیراندازی با تفنگ های ساچمه ای

در مقایسه کردن با تیراندازی با تفنگ های گلوله زنی انحراف در اثر باد در تفنگ های ساچمه زنی بیشتر است. علت چیست؟ ساچمه ها تا چه حد تحت تأثیر باد جانبی در فواصل مختلف انحراف پیدا می کنند و این مسئله در عمل چه مفهوم و ارزشی برای تیرانداز دارد؟

هرچند که عموماً این امر روشن است که باد جانبی تأثیر قابل ملاحضه ای در تفنگ های ساچمه زنی دارد. امّا این مسئله حتی در نزد اغلب تیراندازان یا حتی حرفه ای ها بطور مثال در شکار کبک یا پرندگان دیگر در کوهستان کم بها جلوه می کند. چه کسی حدس می زند که امکان انحراف تیر در تفنگ های ساچمه زنی تا یک متر هم می رسد. حتی اگر باد ضعیف درجه 3 که فقط برگ ها را تکان می دهد یا پرچم های کوچک را به اهتزاز در می آورد(چند متر در ثانیه) وجود داشته باشد. با همین باد اگر بخواهیم یک بز کوهی را در فاصله 300 متری با تفنگ 64×7 با سرگلوله ای 5/10 گرمی هدف قرار بدهیم موضوع اهمیّت بیشتری پیدا می کند. به این ترتیب بسیاری از تیراندازی های ناموفق که در ظاهر توضیحی برای آن ها وجود ندارد به حساب این نکته فیزیکی انحراف تحت تأثیر باد خواهد بود.

فیزیک را نمی توان فریب داد.

این مسئله در تفنگ های ساچمه زنی اهمیّت بیشتری دارد. هر چه شدت باد بیشتر باشد انحراف تیر بیشتر است، باد بر انحراف تیر نقش مستقیم دارد و فیزیک را نمی توان فریب داد .اکثر تیراندازان مجرب این مسئله را به خوبی درک می کنند و چه در تیراندازی روبرو به پرندگان وحشی در پرواز های پایین یا هنگامی که به خرگوش در حال فرار شلیک می کنند ویا زمانی که به پرندگانی که روی شاخه های درختان نشسته اند یا در ارتفاع پرواز می کنند تیراندازی می نمایند این اصل را در نظر می گیرند. تأثیر منفی باد به سرعت و جهت آن بستگی دارد. اگرچه به نظر می رسد که این انحراف در تیراندازی به هدف های متحرک کمترجلب نظرمی کند تا پرنده ای که ثابت بروی شاخه یا سنگی نشسته است. به این جهت که در تیراندازی به هدفی ثابت انحراف ساچمه در اثر باد مستقیماً مشاهده می شود. در حالی که این اشتباه است باد همان تأثیر را در ساچمه ها حین هدف های ثابت نیز می گذارد.

وقتی یک مرغابی در جهت باد حرکت می کند ما کمتر با انحراف ساچمه مواجه هستیم تا این که حالت عکس حرکت کند ولی از آنجا که این محاسبه بطور خودکار در ذهن ما انجام می گیرد زیاد به چشم نمی آید.

عواملی که تحت تأثیر باد انحراف را تشدید می کنند:

شدت انحراف بر اثر باد در تفنگ های ساچمه زنی و به خصوص در فاصله های دور بیشتر است، زیرا باد مدت طولانی تری روی ساچمه ها تأثیر می گذارد. بطور کلی در فاصله ی بیشتر، در فشنگ های ضعیف تر، در ساچمه های سبک تر و کوچکتر باد در ساچمه ها انحراف بیشتری ایجاد می کند. بالعکس این مطلب نیز درست است یعنی باد در ساچمه های بزرگتر، دارای سرعت بیشتر انحراف کمتری ایجاد می کند.

در فاصله ی تیراندازی 25 متر که کم به نظر می رسد تحت وزش بادی در مقیاس بوفورت که باد ملایم به حساب می آید و نسبتاً ضعیف است در زاویه قائمه نسبت به مسیر تیر باعث تغییری انحرافی تا میزان 20 سانتی متر می شود. این جابجایی اگرچه هنوز در نقطه پراکندگی ساچمه قرار دارد ولی از نظر پوشش ساچمه(توزیع ساچمه ها) در سطح تأثیر منفی می گذارد و ممکن است ساچمه کمتری به هدف اصابت نماید یا در صورت کوچکی هدف اصلاً ساچمه به آن برخورد نکند. هنگامی که این فاصله بیشتر شود و برای مثال در فاصله 45 متر، اوضاع از این هم بدتر می شود. در این انحراف تأثیر باد باعث می شود که ساچمه ها اصلاً به هدف نرسند و امکان اینکه شکار در اثر ساچمه های جانبی فقط زخمی شود و فرار کند بسیار زیاد خواهد بود.

انحراف تحت تأثیر باد

 

فاصله

25 متر

35 متر

45 متر

قطر ساچمه

3/5mm

2/5mm

3/5mm

2/5mm

3/5mm

2/5mm

باد 5 m/s

8cm

10cm

15cm

20cm

27cm

35cm

باد 10 m/s

17cm

20cm

30cm

40cm

54cm

70cm

   صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب